بررسی انواع دزدگیر خودرو

   بررسی انواع دزدگیر خودرو

   دزدگیرخودرو

   یکی از دغدغه‌های همیشگی صاحبان خودروها، سرقت رفتن خودرو و وسایل داخل آن است، به گونه‌ای که صاحبان خودروها با روش‌های مختلفی اقدام به محافظت از خودروی خود می‌کنند. یکی از روش‌هایی که سال‌های زیادی است به کار برده می‌شود، استفاده از دزدگیر خودرو است. این سیستم الکترونیکی یکی از مطمئن‌ترین و مهم‌ترین روش‌ها برای در امان ماندن خودروها از سرقت محسوب می‌شود. امروزه سیستم‌های دزدگیر پیشرفته‌ای طراحی و تولید شده است، که با نصب آن‌ها روی خودروها، آمار سرقت وسایل نقلیه هم کاهش زیادی یافته است. در این مقاله قصد داریم به بررسی تخصصی انواع دزدگیرهای خودرو و نحوه کار آن‌ها بپردازیم.

   در این مقاله از فروشگاه اینترنتی هامین همراه ما باشید.smiley

    


   آنچه در ادامه مطالعه این مقاله آشنا خواهید شد:

   انواع دزدگیر خودرو و نحوه کار آن‌

   الف) انواع دزدگیرهای ماشین ساده

   نحوه کارکرد انواع دزدگیرهای ماشین ساده

   ب) انواع دزدگیرهای ماشین تصویری

   نحوه کارکرد انواع دزدگیرهای ماشین تصویری

   ج) انواع دزدگیرهای ماشین سیمکارتی

   نحوه کارکرد انواع دزدگیرهای ماشین سیمکارتی

   د) انواع دزدگیرهای ماشین استارتی

   نحوه کار دزدگیرهای ماشین استارتی

   نکات مهم به هنگام خرید انواع دزدگیرهای خودرو

   سخن پایانی


    

   انواع دزدگیر خودرو و نحوه کار آن‌

   استفاده از انواع دزدگیر خودرو را می‌توان یکی از رایج‌ترین سیستم های ضد سرقت در خودروها دانست که سال های طولانی است به عنوان یکی از ابزارهای هشداردهنده برای محافظت از خودروها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم‌ها از اوایل ابداع و تولید آن‌ها تا به امروز تغییرات زیادی پیدا کرده و بسیار پیشرفته‌تر شده اند. اما به طور کلی انواع دزدگیرهای ماشین به چهار نوع تقسیم می‌شوند که البته هر کدام ویژگی‌ها، ظاهر، قیمت و فناوری مخصوص خود را دارند. در ادامه به بررسی انواع دزدگیرهای خودرو و نحوه کارکرد هر کدام پرداخته‌ایم.

    

   الف) انواع دزدگیرهای ماشین ساده

   انواع دزدگیرهای ماشین ساده

   انواع دزدگیرهای ماشین ساده یکی از پرکاربردترین و در عین حال ارزان قیمت‌ترین سیستم‌های دزدگیر محسوب می‌شود. این دزدگیر که نام دیگر آن دزدگیر یک طرفه است، تنها قادر است پیام‌هایی که از طرف ریموت ارسال می‌شود را اجرا کند و توانایی دریافت پیام از طرف خودرو را ندارد. شکل دزدگیر ماشین در این مدل‌ها ساختار ساده ای دارد و شما با ارسال پیام باز و بسته شدن، می‌توانید درب خودرو را باز کرده یا آن را قفل کنید.

   اما اگر خودرو توسط شخص دیگری باز شود، شما نمی‌توانید از طریق ریموت متوجه این قضیه شوید و تنها اگر خودرو در نزدیکی شما باشد می‌توانید صدای آژیر هشداردهنده آن را بشنوید. این انواع دزدگیرهای ماشین به دلیل قیمت ارزانی که دارند طرفداران بسیاری دارد؛ هر چند کارایی این نوع دزدگیرها چندان زیاد نیست و تنها می‌توان خودرو را به وسیله ریموت باز و بسته کرد.

    

   نحوه کار انواع دزدگیر ماشین ساده

   دزدگیر خودرو ساده به این شکل کار می‌کند که به محض وارد شدن ضربه یا تماس یک جسم با خودرو، شوک حسگر یا سنسور آن را شناسایی کرده و به کیت اصلی دزدگیر، فرکانسی را ارسال می‌کند. وقتی کیت اصلی فرکانس را شوک حسگر دریافت کرد، به آژیر هشداردهنده دزدگیر فرمان می‌دهد تا فعال شود و صدای آژیر یا هشدار را ایجاد کند.

   همچنین نحوه کار با انواع دزدگیرهای ماشین از نوع ساده این گونه است که می‌توانید درب خودرو را با ارسال فرمان باز کرده یا آن را قفل کنید. برای این کار باید روی خودرو سیستم قفل مرکزی نصب شده باشد. علاوه بر درب‌ها امکان باز و بسته کردن صندوق عقب خودرو هم وجود دارد. به این منظور باید پمپ صندوق پران روی خودرو نصب شده و به خروجی صندوق پران دزدگیر متصل باشد.

    

   ب) انواع دزدگیرهای ماشین تصویری

   انواع دزدگیرهای ماشین تصویری

   نوع دوم از انواع دزدگیرهای ماشین تصویری هستند که آن‌ها را می‌توان نسل جدید دزدگیرها دانست. این دزدگیرها که ریموت تصویری دارند از تنوع بسیاری هم برخوردارند. به دزدگیرهای تصویری، دزدگیر دو طرفه هم گفته می‌شود. زیرا برخلاف دزدگیرهای ساده که قادر به ارسال پیام به ریموت نیستند، این نوع دزدگیرها توانایی آن را دارند که به ریموت هم پیام ارسال کنند.

    

   شکل انواع دزدگیرهای ماشین تصویری نسبت به مدل‌های ساده زیباتر بوده و روی آن‌ها یک ال سی دی نصب شده است. از طریق روشن شدن علامت روی ریموت دزدگیر و صدای زنگ یا ویبره‌ای که از آن بلند می‌شود، می‌توانید از باز بودن درب خودرو، میزان ذخیره باتری ریموت و .... اطلاع پیدا می‌کنید. 

    

   نحوه کار انواع دزدگیر ماشین تصویری

   انواع دزدگیر خودرو تصویری به این نحو کار می‌کند که وقتی حسگرهای دزدگیر در اثر ضربه یا تماس جسمی با آن تحریک شوند، به کیت دزدگیر فرکانسی ارسال می‌کند. در این هنگام کیت دزدگیر پس از دریافت فرکانس از سنسورها، به زنگ آژیر فرمان فعال شدن را ارسال می‌کند. همچنین به ریموتی که دست صاحب خودرو است، پیام خطر را ارسال می‌کند.

    

   در این حین، با روشن شدن علامت روی ریموت، دستگاه زنگ خورده یا صدای ویبره از آن بلند می‌شود. این دزدگیرها این قابلیت مهم را دارند که وقتی شما در نزدیکی خودرو نیستید و خودرو در خطر سرقت قرار دارد، به محض باز شدن درب‌ها یا تماس یک شی با آن، علاوه بر بلند شدن صدای دزدگیر ماشین، ریموت هم به صدا در می‌آید و صاحب خودرو را از خطر سرقت آگاه می‌کند.

    

   ج) انواع دزدگیرهای ماشین سیمکارتی

   در این بخش از محتوا انواع دزدگیر سیمکارتی را شرح داده ایم

   سومین نوع از انواع دزدگیرهای خودرو، دزدگیرهای سیمکارتی است. همان طور که از نام این دزدگیر مشخص است برای فعال شدن آن باید یک سیم‌کارت روی دزدگیر قرار گیرد. این دزدگیر وقتی روی خودرو نصب شود، صاحب خودرو می‌تواند موقعیت خودروی خود را مشاهده کند. همچنین امکان کنترل از راه دور برای وی فراهم می‌شود.

    

   از مزایای مهم این نوع دزدگیرها آن است که صاحب خودرو می‌تواند به راحتی از راه دور خودروی خود را خاموش کند. برای کنترل خودرو از راه دور معمولا این دزدگیرها از نرم افزار خاصی برخوردارند. قیمت انواع دزدگیرهای خودرو سیمکارتی با توجه به امکاناتی که دارد، متغیر است. به این معنا با بیشتر شدن امکانات، قیمت آن هم بالاتر خواهد رفت. یکی از امکانات مهمی که معمولا این نوع دزدگیرها دارند، وجود سامانه ردیاب است که خودرو به هر مکانی که انتقال داده شود با این سامانه صاحب خودرو قادر به ردیابی آن خواهد بود.

    

   البته در کنار مزایای خاص انواع دزدگیرهای خودرو سیمکارتی، این سیستم‌ها معایبی هم دارند که باعث می‌شود برخی به دنبال نصب این نوع دزدگیرها روی خودروی خود نباشند. از جمله معایب مهم این دزدگیرها آن است که برای کار کردن باید شارژ باتری داشته باشند. در صورتی که شارژ باتری آن‌ها تمام شود، امکان دسترسی به دزدگیر وجود نخواهد داشت.

    

   نحوه کارکرد انواع دزدگیرهای خودرو سیمکارتی

   دزدگیر سیمکارتی یک نرم افزار یا اپلیکیشن خاصی دارد که به کمک آن می‌توان به صورت لحظه ای خودرو را ردیابی کرد. این نرم افزار یا اپلیکیشن امکاناتی دیگری هم دارد. امکان خاموش کردن خودرو با استفاده از اپلیکیشن، شنود مکالمات درون خودرو، وجود کلید اضطراری و .... از جمله این امکانات و قابلیت‌هاست که این دزدگیر می‌تواند داشته باشد.

    

   دزدگیرهای سیمکارتی انواع متنوعی دارند که امکانات آن‌ها هم متفاوت است. به این منظور پیش از خرید و نصب انواع دزدگیرهای خودرو، لازم است از امکانات و قابلیت‌های هر کدام اطلاعات کاملی را به دست آورید.

    

   د) انواع دزدگیرهای خودرو استارتی

   انواع دزدگیرهای خودر. استارتی

   انواع دزدگیرهای خودرو استارتی یکی دیگر از مهم‌ترین انواع دزدگیرهای خودرو است که یکی از مدل‌های جدید این سیستم‌ها محسوب می‌شود. همان‌طور که از نام دزدگیر استارتی مشخص است، این مدل دزدگیر برای روشن کردن خودرو از راه دور کارایی دارد. برای مثال وقتی که در زمستان هوا سرد است و لازم است پیش از حرکت دقایقی خودرو به حالت روشن بماند تا گرم شود، با استفاده از این دزدگیر می‌توان خودرو را از راه دور روشن کرد. انواع دزدگیرهای خودرو استارتی در مدل‌های مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. مثلا یکی از انواع دزدگیرهای خودرو استارتی ممکن است از نوع تصویری باشد یا مدل دیگر از نوع ساده باشد.

    

   نحوه کار با انواع دزدگیرهای ماشین نوع استارتی

   انواع دزدگیرهای ماشین استارتی مدل‌های پیشرفته‌ای از دزدگیرها هستند که البته قابلیت‌های آن‌ها نیز متفاوت است. نحوه کار با این نوع دزدگیر، عمدتا برای خاموش و روشن کردن خودرو به هنگامی است که راننده درون خودرو قرار ندارد. با نصب این سیستم دیگر نیازی به حضور راننده در داخل خودرو برای روشن کردن نیست. بلکه از راه دور می‌توان با یک دکمه خودرو را روشن یا خاموش کرد.

    

   البته قابلیت‌های دیگری هم روی انواع دزدگیرهای ماشین استارتی می‌تواند وجود داشته باشد. در برخی از مدل‌ها می‌توان به گونه‌ای دزدگیر را تنظیم کرد که با بسته شدن آخرین درب، خودرو خاموش شود. یا این که در برخی از مدل‌ها این قابلیت وجود دارد که به محض نزدیک شدن راننده درب خودرو باز شود و با دور شدن او، درب بسته شود.

    

   نکات مهم به هنگام خرید انواع دزدگیرهای خودرو

   وجود سیستم دزدگیر در هر وسیله نقلیه‌ای ضروری است. زیرا با کمک این سیستم‌ها از خطرات سرقت خودرو یا وسایل درون آن به میزان زیادی جلوگیری می‌شود. در بازار مدل‌های بسیار متنوعی از دزدگیرها وجود دارد که انتخاب و خرید یک مدل را برای صاحبان خودروها دشوار می‌کند. از این رو ما در این قسمت به بررسی نکاتی پرداخته‌ایم که با توجه به آن‌ها می‌توانید یک سیستم دزدگیر مناسب با کارایی بالا را خریداری کنید.

    

   • وجود قفل مرکزی: اولین نکته مهمی که باید به هنگام انتخاب و خرید انواع دزدگیر خودرو توجه داشته باشید، وجود قفل مرکزی روی سیستم است. برخورداری دزدگیر از قفل مرکزی باعث می‌شود که با فشردن یک دکمه روی ریموت دزدگیر بتوانید تمام درب‌های خودرو را بسته یا باز کنید.
   •  
   • میزان مسافت یا برد قابل پشتیبانی: برد یا مسافت قابل پشتیبانی دزدگیر به میزان فاصله‌ای اشاره دارد که می‌توان از این طریق ریموت دزدگیر را کنترل کرد. هر چه این فاصله بیشتر باشد، مسلما دزدگیر کارایی بیشتری خواهد داشت. از این رو به هنگام خرید دزدگیر توجه کنید که میزان برد سیستم چقدر است و با توجه به آن سیستم مورد نظر را انتخاب کنید.
   •  
   • راحتی نصب و راه اندازی: نکته مهم دیگری که باید در هنگام خرید انواع دزدگیرهای خودرو به آن توجه داشته باشید، آن است که سیستم مورد نظر را بتوانید به راحتی نصب و راه اندازی کنید. از آن جایی که دزدگیر خودش سیم‌های زیادی دارد که با سیم‌های برق خودرو نیز اتصال خواهد داشت، از این رو باید سیستمی انتخاب کنید که پیچیدگی زیادی به هنگام نصب نداشته باشد. زیرا در این حالت باید هزینه بیشتری بابت فرد متخصصی بپردازید تا سیستم شما را نصب و راه اندازی کند. البته هر چه سیستم ساده‌تر باشد و راحت‌تر بتوان نصب کرد حتی خودتان می‌توانید با مقداری تجربه آن را نصب و راه‌اندازی کنید. در این مورد همچنین نحوه کار انواع دزدگیر خودرو هم اهمیت دارد. به طوری‌که شخص بتواند به راحتی با ریموت دزدگیر کار کرده و از آن استفاده کند.
   •  
   • امکان تنظیم سنسور حساسیت: سنسور حساسیت دزدگیر دستگاهی است که نسبت به برخورد یک شی یا نزدیک شدن هر چیزی به خودرو واکنش نشان می‌دهد. قابلیت و نحوه تنظیم حساسیت دزدگیر ماشین نکته مهمی است که باید به هنگام انتخاب یک دزدگیر مناسب به آن توجه شود. برای مثال می‌توان این سنسور را به نحوی تنظیم کرد که در اثر شکستن شیشه‌ها یا باز کردن درب‌های خودرو فورا آژیر هشداردهنده را فعال کند. اما لزومی ندارد که با برخورد یک جسم کوچک همانند یک توپ فورا آژیر فعال شود.
   •  
   • برخورداری از ریموت کنترل زاپاس: به هنگام انتخاب و خرید انواع دزدگیر خودرو توجه داشته باشید تا دزدگیر ریموت کنترل یدکی به همراه داشته باشد. البته مدل‌های جدید دزدگیر معمولا ریموت‌های زاپاس به همراه دارند که لازم است به این مورد توجه داشته باشید.
   • باتری کمکی: وجود یک باتری پشتیبان یا کمکی که به هنگام خالی شدن یا خرابی باتری اصلی مورد استفاده قرار گیرد از نکات مهمی است که باید در هنگام خرید دزدگیر به آن توجه داشته باشید.
   •  
   • امکانات و قابلیت‌های دزدگیر: یکی دیگر از نکات مورد توجه به هنگام انتخاب و خرید انواع دزدگیر خودرو، اطلاع از قابلیت‌ها و امکانات جانبی آن است. این امکانات و قابلیت‌ها می‌تواند کارایی‌های متعددی برای رانندگان داشته باشد. از جمله می‌توان به وجود امکاناتی از قبیل قفل کودک، سیستم هشدار باز بودن درب‌ها در هنگام حرکت خودرو، قفل شدن درب‌ها پس از راه افتادن خودرو، صندوق پران، میزان صدای دزدگیر ماشین و ..... اشاره کرد که در مدل‌های جدید دزدگیر این امکانات و قابلیت‌ها وجود دارد. البته برخورداری دزدگیر از این امکانات باعث افزایش قیمت آن هم خواهد شد.
   •  
   • قیمت دزدگیر: نکته دیگر مورد توجه در این رابطه، قیمت دزدگیر است. قیمت دزدگیر هم همانند سایر تجهیزات و قطعات خودروها بسته به عوامل مختلفی، متغیر است. از این رو بهتر است پیش خرید دزدگیر مناسب هزینه‌ای که قرار است بابت خرید آن پرداخت کنید را مشخص کنید سپس با توجه به آن به بررسی انواع دزدگیرهای ماشین و قابلیت‌های آن بپردازید. قیمت دزدگیرها به عوامل مختلفی از جمله نوع، مدل و شکل دزدگیر ماشین، نوع فیش ورودی دزدگیر، برند سازنده، امکانات و .... بستگی دارد. از این رو لازم است پس از بررسی مدل‌های مختلف و داشتن قابلیت‌های ضروری، یک مدل مناسب که با بودجه شما هم متناسب است را انتخاب و خریداری کنید.
   •  

   سخن پایانی

   در این مقاله کوشش کردیم تا به بررسی تخصصی انواع دزدگیر خودرو و نحوه کارکرد آن  بپردازیم. همچنین نکات مهمی که باید به هنگام انتخاب و خرید یک دزدگیر مناسب برای خودرو باید توجه شود را مورد بررسی قرار دادیم. دزدگیر خودرو وسیله ای ضروری است که تقریبا تمامی خودروها به این سیستم مجهز هستند. به طور کلی بهتر است یک مدل از دزدگیر را انتخاب کنید که در عین حال که کیفیت خوبی داشته باشد، قابلیت ردیابی را نیز داشته باشد. به این منظور وجود سیستم جی‌پی‌اس در دزدگیر برای شناسایی محل انتقال خودروی سرقت شده می‌تواند بسیار مفید باشد.

   مدیر ۱۴۰۱/۰۵/۱۸

   عنوان جزئیات خبر

   توسط ادمین تاریخ

   Text

   نظرات

   پیام خود را بگذارید