تنظیمات پلاک خوانی دوربین تیاندی

   دوربین تیاندی دارای مجموعه‌ای از تنظیمات است که برای بهینه‌سازی عملکرد آن در ضبط و پردازش اطلاعات پلاک خودرو طراحی شده است. تنظیمات دوربین پلاک خوان تیاندی به کاربران امکان می‌دهد تا عملکرد آن را بر اساس شرایط محیطی خاص و الزامات عملیاتی تنظیم کنند. تنظیمات شامل رزولوشن، نرخ فریم، HLC، کنترل Gain و غیره است. کاربران می‌توانند در تنظیمات دوربین تیاندی، پارامترها را برای دقت و کارایی بیشتر در تشخیص پلاک خودرو تنظیم کنند. این مطلب زمینه را برای پیکربندی تنظیمات متنوع موجود در دوربین پلاک خوان تیاندی فراهم کرده و عملکرد برنامه‌های نظارتی مختلف را بهینه می‌کند. با ما همراه باشید.

   الف) اﺑﺘﺪا از ﻃﺮﯾﻖ ﻣﺮورﮔﺮ IE وارد ﻣﻨﻮ دوربین پلاک خوان تیاندی ﺷﻮﯾﺪ. آی پی دوربین تیاندی به‌طور پیش‌فرض 192.168.1.2 است. سپس Login شوید.

    

   دریافت اطلاعات بیشتر: دانلود نرم افزار دوربین تیاندی

    

   برای انجام تنظیمات مربوط به دوربین پلاک خوان تیاندی ابتدا باید از طریق مرورگر وارد تنظیمات دوربین شوید.


   ب) در ﻣﻨﻮی ﺑﺎز ﺷﺪه روی ﺗﺐ Configuration ﮐﻠﯿﮏ کنید. از ﻣﻨﻮی ﮐﻤﺒﻮ ﺑﺎﮐﺲ ﺳﻤﺖ ﭼﭗ ﺗﺼﻮﯾﺮ، روی Audio Video Set و سپس روی گزینه Stream کلیک نمایید. در صفحه ایجادشده، ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺗﻨﻈﯿﻤﺎت اوﻟﯿﻪ ﻣﻄﺎﺑﻖ ﺗﺼﻮﯾﺮ زﯾﺮ، اقدام نمایید.

    

   تنظیمات دوربین پلاک خوان تیاندی از تب Configuration و منوی Stream

    

   در تصویر فوق چند مورد از تنظیمات مشخص‌شده‌اند. شاید بهتر باشد با این موارد بیشتر آشنا شوید تا اهمیت آن‌ها را در تنظیمات دوربین پلاک خوان تیاندی بهتر درک نمایید.

   • Resolution
    تنظیم Resolution در ویدیو به تعداد پیکسل‌های استفاده‌شده برای نمایش تصویر اشاره دارد. وضوح و سطح جزئیات یک ویدیو را تعیین می‌کند. مدل‌های مختلف ازجمله دوربین پلاک خوان تیاندی یا دستگاه‌های ضبط با حداکثر رزولوشن‌های مختلف سازگار هستند. تنظیم رزولوشن شامل انتخاب تعداد پیکسل‌هایی است که به‌صورت افقی و عمودی برای تشکیل تصویر ویدیویی استفاده می‌شوند. رزولوشن‌های بالاتر، مانند 1080p (1920x1080 pixels) یا 4K (3840x2160 pixels) ویدیوی واضح‌تر و دقیق‌تری را ارائه می‌کنند. اما به فضای ذخیره‌سازی بیشتر و قابلیت‌های پردازش بالاتر نیز نیاز دارند. انتخاب وضوح به نیازهای خاص برنامه بستگی دارد. تنظیم وضوح را با ملاحظاتی مانند ظرفیت ذخیره‌سازی و قدرت پردازش متعادل کنید.

    

   •  Frame Rate
    نرخ فریم در تولید ویدئو، به تعداد فریم‌ها یا تصاویر منفرد نمایش داده شده در هر ثانیه اشاره دارد. در دوربین پلاک خوان تیاندی این مورد نقش مهمی در تعیین نرمی و روان بودن حرکت در ویدیو دارد. سیستم‌های ویدئویی مختلف مانند PAL و NTSC استانداردهای نرخ فریم خاصی دارند. در سیستم PAL، مدل‌های خاصی تا 50 فریم در ثانیه را پشتیبانی می‌کنند. در صورت فعال شدن wide dynamic mode، حداکثر 25 فریم را پشتیبانی می‌کنند. از سوی دیگر، در سیستم NTSC، برخی از مدل‌ها می‌توانند به نرخ فریم تا 60 فریم در ثانیه دست یابند. حداکثر پشتیبانی نیز 30 فریم در صورت روشن بودن wide dynamic mode است. تنظیم نرخ فریم شامل یافتن تعادل بین دستیابی به حرکت صاف و در نظر گرفتن محدودیت‌ها یا استانداردهای خاص سیستم ویدیویی در حال استفاده است.

    

   • Encoding Mode
    حالت رمزگذاری در فشرده‌سازی ویدئو، چه نرخ بیت ثابت (CBR) و چه نرخ بیت متغیر (VBR)، نحوه پردازش داده‌های ویدئویی برای ذخیره یا انتقال را تعیین می‌کند. CBR مقدار ثابتی از داده را برای هر واحد زمانی تخصیص می‌دهد، که نرخ بیت پایدار را فراهم می‌کند. اما به‌طور بالقوه منجر به استفاده ناکارآمد از پهنای باند، به‌ویژه با پیچیدگی‌های مختلف ویدئو می‌شود. از سوی دیگر، VBR تخصیص داده‌ها را بر اساس پیچیدگی ویدیو تنظیم می‌کند و امکان فشرده‌سازی کارآمدتر و صرفه‌جویی در پهنای باند بالقوه را در صحنه‌های کمتر پیچیده فراهم می‌کند. در VBR، سطوح مختلف انعطاف‌پذیری را در متعادل کردن کیفیت ویدیو و استفاده از پهنای باند ارائه می‌کنند. انتخاب بین CBR و VBR به اولویت‌های خاصی در رابطه با ثبات، کارایی پهنای باند و کیفیت ویدیوی مطلوب بستگی دارد.

    

   • Video Encoding
    رمزگذاری ویدئو به فرآیند فشرده‌سازی داده‌های ویدئویی برای ذخیره‌سازی یا انتقال اشاره دارد. تنظیم برای رمزگذاری ویدیو شامل انتخاب روش خاص مورداستفاده، مانند رمزگذاری H.265 است. H.265 به‌عنوان کدگذاری ویدیویی با کارایی بالا (HEVC) نیز شناخته می‌شود. یک استاندارد فشرده‌سازی ویدیویی است که به‌طور مؤثر اندازه فایل‌ها را کاهش می‌دهد و پهنای باند را ذخیره می‌کند و درعین‌حال کیفیت ویدیو را بالا نگه می‌دارد. بااین‌حال، توجه به این نکته مهم است که همه مرورگرها یا نرم‌افزارهای پخش از H.265 پشتیبانی نمی‌کنند. در شرایطی که سازگاری یک نگرانی است، ممکن است روش‌های رمزگذاری جایگزین مانند H.264 ترجیح داده شود. زیرا به‌طور گسترده در پلتفرم‌ها و دستگاه‌های پخش مختلف پشتیبانی می‌شود. انتخاب روش رمزگذاری ویدئو به عواملی مانند بازده فشرده‌سازی مطلوب، ملاحظات اندازه فایل و الزامات سازگاری محیط پخش موردنظر بستگی دارد.
    نکته: در تنظیمات دوربین پلاک خوان تیاندی، Frame Rate را حتماً در بالاترین حالت قرار دهید. از فرمت  VIDEO config H.264B استفاده کرده و درنهایت تنظیمات را ذخیره نمایید.

    

   • S+
    در تنظیمات مربوط به دوربین پلاک خوان تیاندی، کلید S + روشن و خاموش را می‌توان از لیست کشویی انتخاب کرد. وقتی S + فعال است، عملکردهایی مانند حالت فشرده‌سازی، کیفیت ویدیو، نرخ فریم I-frame و ناحیه کلید در دسترس نخواهند بود.

    

   حال بیایید به ادامه تنظیمات مربوط به دوربین پلاک خوان تیاندی بپردازیم:
   دوباره، در ﺗﺐ Configuration از منوی ﺳﻤﺖ ﭼﭗ ﺗﺼﻮﯾﺮ، روی Audio Video Set و سپس روی گزینه  Image Setting  کلیک ;kdn. در صفحه ایجادشده روی تب  Schedule کلیک نمایید.
   ﺗﻮﺟﻪ داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﯿﺪ در تنظیمات تب Schedule دوربین پلاک خوان تیاندی، ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺮای Day و Night ﭘﺮوﻓﺎﯾﻞ ﺗﻌﺮﯾﻒ کنید. سپس ﺑﺎ اﻧﺘﺨﺎب ﮔﺰﯾﻨﻪ  Save آن را ذﺧﯿﺮه ﻧﻤﺎﯾﯿﺪ. 

   ﻧﮑﺘﻪ: در ﺗﺐ Schedule دوربین پلاک خوان تیاندی، موارد قابل انتخاب برای Day و Night، صرفاً اﺳﻢ هستند. می‌توانید ﻫﺮﮐﺪام را به‌عنوان ﯾﮏ ﭘﺮوﻓﺎﯾﻞ، ﺑﺮای حالت‌های موردنیاز اﻧﺘﺨﺎب کرده و از ﻃﺮﯾﻖ ﺗﺐ  Image آن را ﺗﻨﻈﯿﻢ ﻧﻤﺎﯾﯿﺪ. به‌عنوان‌مثال، ﺑﺮای ﺗﻨﻈﯿﻤﺎت ﺷﺐ دراین‌جا از اﺳﻢ ﭘﺮوﻓﺎﯾﻞ Outdoor اﺳﺘﻔﺎده ﺷﺪه اﺳﺖ.


   ﻧﮑﺘﻪ ﺧﯿﻠﯽ ﻣﻬﻢ : حتماً ﺑﺎﯾﺪ از ﺗﺐ Schedule ﺑﺮای ﺗﻨﻈﯿﻤﺎت روز و ﺷﺐ دوربین پلاک خوان تیاندی اﺳﺘﻔﺎده ﺷﻮد.

    

   برای تنظیمات مربوط به Day و Night، ابتدا هر دو را روی Outdoor گذاشته و سپس گزینه Save را بزنید.  

    

   تنظیمات Day و Night دوربین پلاک خوان تیاندی


   حال باید تنظیمات مربوط به Outdoor را انجام دهیم. برای این کار به تب Image که کنار تب Schedule قرار دارد، بروید. در تب Image تنظیمات مربوط به تمپلیت Outdoor را مشاهده می‌کنید (تصویر زیر).

    

   قسمت مربوط به تنظیمات تمپلیت Outdoor برای Day و Night


   در صفحه تنظیمات مربوط به تمپلیت Outdoor، همان‌طورکه مشاهده می‌کنید شامل تنظیمات Template Selection، Image Adjustment، Exposure Set، Back light Set و Image Enhancement است. 
   با توجه به تصویر بالا، بیایید با Exposure Set بیشتر آشنا شویم! همان‌طورکه در تصویر فوق مشاهده می‌کنید Exposure Set دارای ویژگی‌های Max Exposure Time، Minimum Exposure Time، Gain، Brightness و Auto Exposure Speed است. در زیر توضیحاتی را ارائه می‌دهیم تا این تنظیمات مربوط به دوربین پلاک خوان تیاندی را بهتر انجام دهید و نتیجه دلخواه را دریافت کنید.

    

   Max, Min Exposure Time
   تنظیمات Max, Min Exposure Time دوربین پلاک خوان تیاندی، مدت زمانی را که شاتر دوربین در هنگام ثبت یک تصویر باز می‌ماند، تعیین می‌کند. زمان نوردهی طولانی‌تر منجر به عکس‌های روشن‌تر می‌شود. زیرا سنسور دوربین پلاک خوان تیاندی زمان بیشتری برای جمع‌آوری نور دارد. بااین‌حال، طولانی شدن زمان نوردهی می‌تواند منجر به افزایش نویز شود که به‌صورت لکه‌های ناخواسته یا دانه‌دانه در تصویر ظاهر می‌شود. بنابراین، یافتن تعادل مناسب بین زمان نوردهی و روشنایی تصویر بسیار مهم است. زیرا نوردهی بیش‌ازحد طولانی ممکن است با ایجاد نویز بیشتر، کیفیت تصویر را به خطر بیندازد. برعکس، زمان‌های نوردهی کوتاه‌تر اغلب در شرایط با نور مناسب برای کاهش تأثیر نویز و گرفتن تصاویر واضح و شفاف استفاده می‌شود. تنظیم زمان نوردهی یکی از جنبه‌های کلیدی کنترل روشنایی و کیفیت کلی عکس‌ها در دوربین پلاک خوان تیاندی است.

    

   Gain
   این قابلیت در تصویربرداری به تقویت سیگنال از سنسور دوربین پلاک خوان تیاندی برای جبران سطوح پایین روشنایی اشاره دارد. هنگام تنظیم Gain روشنایی (Brightness) تصویر را به‌ویژه در شرایط کم‌نور تغییر می‌دهد. تنظیم Gain بالاتر حساسیت سنسور و به‌طور مؤثر روشنایی تصویر را در شرایط با نور محدود افزایش می‌دهد. بااین‌حال، Gain بالاتر نه‌تنها سیگنال موردنظر بلکه نویز موجود در تصویر را نیز تقویت می‌کند. درنتیجه، تنظیمات بالاتر می‌تواند منجر به افزایش نقاط نویز، ایجاد مصنوعات ناخواسته و کاهش کیفیت کلی تصویر شود. بنابراین، با توجه به نیاز به افزایش روشنایی و درعین‌حال به حداقل رساندن تأثیر نویز، به‌ویژه در محیط‌های کم‌نور، یافتن تعادل مناسب در تنظیمات Gain ضروری است.

    

   روشنایی (Brightness)
   تنظیم مقدار روشنایی در دوربین پلاک خوان تیاندی یا سیستم تصویربرداری شامل تنظیم سطح روشنایی در تصاویر یا ویدیوهای گرفته شده است. افزایش مقدار روشنایی باعث می‌شود تصاویر روشن‌تر به نظر برسند. درحالی‌که کاهش آن منجر به ظاهر تیره‌تر می‌شود. این تنظیم برای دستیابی به کیفیت بصری مطلوب در شرایط نوری مختلف بسیار مهم است. تنظیم مناسب روشنایی به بهینه‌سازی دید و وضوح در محیط‌های با نور خوب و کم‌نور کمک می‌کند.  

    

   سرعت نوردهی خودکار (Auto Exposure Speed)
   سرعت نوردهی خودکار به حساسیت تنظیم نوردهی خودکار دوربین پلاک خوان تیاندی در پاسخ به تغییرات شرایط نوری صحنه اشاره دارد. با تنظیم نوار اسکرول، کاربران می‌توانند حساسیت نوردهی را تنظیم کنند. مقدار بالاتر به این معنی است که دوربین پلاک خوان تیاندی سریع‌تر به تغییرات صحنه پاسخ می‌دهد و میزان نوردهی را سریع‌تر تنظیم می‌کند. این مورد در محیط‌هایی که شرایط نور ممکن است به‌سرعت تغییر کند مفید است. بااین‌حال، یافتن تعادل ضروری است. زیرا حساسیت بیش‌ازحد بالا ممکن است منجر به تغییرات ناگهانی نوردهی شود که می‌تواند بر کیفیت کلی بصری تأثیر بگذارد. کاربران می‌توانند سرعت نوردهی خودکار را بر اساس نیازهای خاص محیط نظارتی خود سفارشی کنند.  

    

   حال بیاید به ادامه تنظیمات مربوط دوربین پلاک خوان تیاندی بپردازیم.
   در صورت نیاز می‌توانید وارد زیر منوی Back Light Set شده و HLC را روی ON قرار داده و آن را تنظیم کنید. در نهایت، گزینه Save را بزنید. تصویر زیر را مشاهده نمایید.

    

   تنظیمات مربوط به Back Light Set تمپلیت Outdoor در دوربین پلاک خوان تیاندی

    

   HLC
   HLC یک ویژگی است که در درجه اول در سناریوهای نظارت بر جاده‌ها، اغلب دوربین های مداربسته استفاده می‌شود. هدف اصلی آن کاهش تأثیر تابش خیره‌کننده، به‌ویژه از چراغ‌های جلوی وسایل نقلیه، در شب یا شرایط کم‌نور است. وقتی چراغ‌های جلوی خودرو روشن می‌شوند، می‌توانند باعث روشنایی شدید شوند و به‌طور بالقوه مانع از دید کلی صحنه شوند. HLC با فرونشاندن تابش نور ناشی از چراغ‌های جلو، به رفع این مشکل کمک می‌کند و باعث می‌شود تصاویر یا فیلم‌های واضح‌تر و قابل‌استفاده‌تری ثبت شود.
   تنظیم HLC Strength به کاربران این امکان را می‌دهد که واکنش دوربین پلاک خوان تیاندی را به تابش خیره‌کننده تنظیم کنند. لذا کیفیت تصویر و دید مطلوب را در سناریوهای مختلف، به‌ویژه در برنامه‌های نظارت بر جاده یا نظارت، دریافت نمایند.
   در ادامه تنظیمات، دوباره در تب Schedule برای Day و Night این بار روی حالت Indoor گذاشته و Save را بزنید. سپس همانند قبل به تب Image رفته و تنظیمات مربوط به Indoor را انجام دهید.
   در انتها بعد از انجام تنظیمات روز و شب دوربین پلاک خوان تیاندی، به تب Schedule باز گردید و پروفایل‌های تعریف‌شده برای روز و شب را انتخاب نموده و درنهایت آن را ذخیره نمایید.

   امیدواریم این محتوا در مورد کار تنظیمات مربوط به دوربین پلاک خوان تیاندی برای شما مفید و کاربردی بوده باشد.

    

   مدیر ۱۴۰۲/۱۱/۲۶
   گفتگوی آنلاین
   شروع گفتگو
   خب ما در خدمتیم، چه سوالی دارید؟