SSD در مقابل HDD

   SSD در مقابل HDD

   دوربین مداربسته، خرید دوربین مداربسته، خرید هارد درایو، خرید هارد HDDدر این مقاله قصد داریم یک شیرجه ی عمیق تو بحث هارد درایوها(HardDrive) و SSD ها داشته باشیم. این دو عباراتی هستند که مطمئنا در هنگام خواندن در مورد کامپیوترها یا هنگام جستجو در مورد موضوعات تکنولوژی با آن ها رو به رو شده اید. ما قصد داریم بگیم که چرا یکی بهتر از دیگری است(هارد درایو یا SSD)، و چگونه هر دو می توانند چیزی را که برای تجربه کامل کامپیوتر نیاز دارید در اختیار شما قرار دهند. پس از آنکه این مقاله رو مطالعه کردید، شما اطلاعات کاملی را در مورد هارد درایوها خواهید داشت و قادر خواهید بود زمانی که به دنبال خرید هارد درایو یا SSD هستید تصمیم قاطعی داشته باشید و آنچه را که متناسب با نیازتان برای استفاده در سیستم دوربین مداربسته خود بدرستی انتخاب و تهیه نمایید.


   آنچه در ادامه ی این مقاله مطالعه می کنید:

   معنای SSD چیست؟

   SSD ها چگونه کار می کنند؟

   ضریب شکل SSD ها

   اتصال یک SSD

   PCIe  و NVMe در بحث    SSD   

   mSATA III، SATA III  و SSD های سنتی

   هارد درایو در مقابل SSD یا HDD  و SSD؟

   هارد HDD چیست؟

   هارد درایو در مقابل SSD : یک کامپیوتر بدون هارد درایو می تواند کار کند؟


   معنای SDD چیست؟

   ممکن است از قبل یک ایده ی کلی در مورد معنای هارد درایو داشته باشید. بنابراین برای شروع توضیح خواهیم داد که SDD مخفف چیست  و  SSD چه کاری می تواند انجام دهد. SSD مخفف Solid State Drive. در ساده ترین تعریف یک هارد درایوی است که هیچ بخش فیزیکی متحرکی داخل آن وجود ندارد. SSD ها بجای روش های سنتی تر با حافظه فلش کار می کنند.

   فلش مموری حافظه ای است که از نیمه هادی های(Semiconductors) متصل به هم تشکیل شده است بوسیله ی مدارهای مجتمع(ICs). در نتیجه SSD ها به روش مشابه RAM  یا فلش مموری اما با ظرفیت به مراتب بیشتر.

   دوربین مداربسته، خرید دوربین مداربسته

   SSD ها چگونه کار می کنند؟

   مموری چیپ برروی SSD ها با حافظه های دستیابی تصادفی قابل مقایسه هستند. بجای نوشتن داده ها برروی صفحات مغناطیسی از هارد درایو، فایل ها برروی شبکه ای سلول های فلش از نوع NAND ذخیره می شوند. هرشبکه(شبکه ها گاهی اوقات بلوک نامیده می شوند) می توانند بین 256 تا 4 گیگا بایت را ذخیره نمایند. کنترل کننده ی SSD آدرس دقیقی از بلوک را دارد. زمانی که سیستم شما درخواست یک فایل را می دهد تقریبا فورا در دسترس است به این ترتیب تاخیری وجود ندارد در حالیکه در هارد درایوها منتظر خواندن یا نوشتن و اسکن سطح صفحه ی دیسک به منظور پیدا کردن داده های مورد نیاز است. مزیت اصلی SSD ها نداشتن هیچ گونه بخش متحرک است(علیرغم هاردهای سنتی) در مقابل فلش مموری حافظه های SSD در خواندن و نوشتن بشدت سریع هستند. در واقع سرعت دسترسی SSD ها می تواند خیلی سریع باشد.(هر جایی که 35 تا 100 میکروثانیه که چیزی در حدود 100 برابر سریع تر از هارد درایوهای معمولی) برنامه ها خیلی سریع تر اجرا می شوند.

   در این نوع داده هایی که متکی به سرعت دسترسی به داده ها هستند بخوبی اجرا می شوند مخصوصا داده هایی که مقدار آن ها زیاد است. از بزرگترین مزایای نصب SSD هاست. یک مثال از برنامه ای اینجاست که آن سیستم عامل کامپیوتر شماست.

   SSD ها شامل بخش های متحرکی نیست بنابراین نسبت به هاردهای استاندارد نیاز به انرژی کم تری دارند بنابراین بخاطر مصرف انرژی کمتر SDD ها کمتر مستعد گرم شدن بیش از حد یا تحت تاثیر مغناطیس قرار بگیرند، این ها تقریبا مشکلات رایج با HDD ها هستند. همچنین بخاطر عدم وجود بخش های متحرک SSD ها می توانند کوچک تر از هارد درایوهای استاندارد باشند.  

   ضریب شکل SSD ها

   از آنجایی که در آن هیچ دیسک فیزیکی برای نوشته و ذخیره شدن وجود ندارد، فرم شکل و ساختار در SSD ها می تواند خیلی کوچک تر و فشرده تر از یک هارد درایوHDD  معمولی باشد. این سایز کوچک بدین معناست که یک SSD انتخابی عالی برای برند های سازنده ی لپ تاپ ها و سایزهای کوچک انواع کامپیوترهای شخصی(PC) است. روند اخیر برای رایانه‌های شخصی میکرو و مینی، از برخی جنبه ها به سمت و سویی رفته که با SSD ها مطابقت بیشتری داشته باشد.

   دوربین مداربسته، خرید دوربین مداربسته، قیمت دوربین مداربسته

   SSD های داخلی

   هارد درایو(HDD) در مقابل SSD ها: از منظر عبارت "قابلیت اطمینان" داده ها همانطور که موردنظرتان بوده ذخیره شده است (بدین معنی که بدون خرابی ذخیره شده باشند) یا اینکه دارای خرابی است. در کل SDD ها قابلیت اطمینان خیلی بیشتری را نسبت به HDD ها دارند و این بخاطر بخش های متحرک است، پیش تر به تفاوت عدم وجود بخش های متحرک اشاره کردیم. هرچند که حرکتی در بخش متحرک HDD ها وجود دارد الزاما بزرگ نیست. اما با گذشت زمان می تواند بر عملکرد آن تاثیرگذار باشد. بدون حرکت، SSD ها تحت تأثیر لرزش قرار نمی گیرند. و همچنین حرارت کمتری دارد.

   از آنجایی که HDD ها از دیسک های گردان استفاده می کنند در لحظه ی راه اندازی انرژی بیشتری را نسبت به SSD ها نیاز دارند. درایوهای SSD نسبت به هارد دیسک HDD انرژی کمتری برای کار مصرف می‌کنند، بنابراین دسترسی به داده‌ها بسیار سریع‌تر است و دستگاه بیشتر اوقات بی‌کار است. همچنین بخاطر اینکه بخش های متحرک ندارند. خیلی ساکت تر از HDD ها هستند. بنابراین می توانید نبود صداهای آزاردهنده و وزوز را انتظار داشته باشید.

   اتصال یک SSD 

   بدیهی است که مدل هایی از SSD ها وجود دارند که واحدهای خارجی(اکسترنال) هستند بنابرین براحتی با کابل مناسب به واحدهای I/O بین SSD و کامپیوتر شما با USB یا HDMI یا ابزار دیگر متصل شوند. در مناسب در این باره صحبت خواهیم کرد. اما برای شروع در مورد SSD هایی صحبت می کنیم که برروی شاسی کامپیوتر شخصی (PC) یا لپ تاپ تان نصب می شوند. برای قرار دادن یک SSD در سیستم خود باید از رابط های مخصوصی استفاده شود. که رایج ترین آن ها عبارتند از:

   PCIe  و NVMe در بحث    SSD   

   PCIe مخفف PCI Express است و PCI نیز مخفف Peripheral Component Interconnect است. این نوعی از شیار است که برروی مادر بورد کامپیوتر نصب میشود که اجزاء بیشتری نیز می تواند متصل شود. معمولا برای نصب کارت های گرافیک، کارت شبکه یا سایر لوازم جانبی دارای عملکرد بالا مورد استفاده قرار می گیرد. PCIe پهنای باند زیاد و تاخیر کم را ارائه می دهد، بدین معنا که برای وقتی به یک ارتباط سریع مافوق صوت بین SSD و CPU/RAM احتیاج داشته باشید این مورد یک انتخاب عالی است. SSD هایی که از نوع اتصال PCIe استفاده می کنند از استاندارد Nonvolatile Memory Express (NVMe) هستند که به این معنی است که ورودی/خروجی بالاتری در هر ثانیه (IOPS) وجود دارد.

   تاخیرکمتری از SATA دارند(که به زودی صحبت خواهیم کرد)، NVMe حداکثر 16 گیگابیت بر ثانیه توان عملیاتی خام است. به لطف چندین کانال موازی، این دستگاه با سرعت 4000 مگابایت در ثانیه اجرا می شود.

   mSATA III، SATA III  و SSD های سنتی

   SATA مخفف عبارت Serial Advanced Technology Attachment به معنای پیوست فناوری پیشرفته سریال است. این یک رابط است که مخصوصا برای ذخیره سازی طراحی شده است و بطور کلی سرعت های 6 گیگابیت بر ثانیه یا حدودا 600 مگابیت بر ثانیه را نیز می تواند داشته باشد. اگر چه SATA عملکرد خوبی دارد اما در صنعت کامپیوتر رو به زوال است زیرا NVME از آن پیشی گرفته است چیزی که سریع تر و در نتیجه مطلوب تر از آن است. اگرچه بدین معنا نیست که روزگار SATA به اتمام رسیده است. رایانه های قدیمی دارای هارد دیسک های استاندارد با ارتقاء  SATAمبتنی بر SSD سود زیادی می برند. فرآیند نصب، جایگزینی یا ارتقاء برای رایانه های شخصی رومیزی صراحتا ساده است. فقط به یاد داشته باشید که قبل از هرکاری روی سخت افزار تمام داده های خود را ذخیره کنید!

   دوربین مداربسته، خرید دوربین مداربسته، قیمت دوربین مداربسته

   دستگاه های بازی از ترکیب HD و SSD بهره می برند

   هارد درایو در مقابل SSD یا HDD  و SSD؟

   خب این یک نقطه ی میانی در این مقاله است. یک محور، بخشی که بین یک نوع درایو به دیگری تغییر می کند. بعد از اینکه کمی در مورد دو نوع صحبت کردیم درواقع در سیستم کامپیوتری خود از هر دو نوع درایو SSD و HDD استفاده کنید و مزیتی در این ایده وجود دارد-استفاده کردن از سیستم ذخیره سازی هیبرید یک هارد درایو با ظرفیت بالا همراه با SSD هرروزه بیش تر و بیش تر بین کابران کامپیوترهای شخصی و گیمرها رایج تر می شود. پس بیایید فرض کنیم این سناریوی ماست-یک کامپیوتر شخصی که از سیستم هیبرید HDD وSSD  ساخته شده باشد.

   در حالت ایده‌آل، می‌توانید مطمئن شوید که سیستم عامل و همه برنامه‌ها و بازی‌های شما به دلایل سرعت حداکثر روی SSD نصب شده‌اند. قرار دادن سیستم برروی SSD به این معناست که بسیار سریع تر روشن می شود و هم خیلی بهتر و موثرترکار خواهد کرد. نرم افزارهای ویرایش ویدئو یا نرم افزارهایی مانند ادوبی فتوشاپ بهتر است روی SSD نصب شوند، زیرا که این کار بطور قابل توجهی سرعت آن ها را افزایش خواهد داد.

   با این حال اگر SSD شما120 گیگابایت(یا کمتر باشد) شما نمی توانید زیاد مانور دهید. سیستم عامل ویندوز این ظرفیت را تا 100 گیگا بایت کاهش می دهد-بدیهی است هرچه نرم افزار و بازی بیشتری روی آن نصب شود این ظرفیت کاهش بیشتری خواهد داشت. همچنین یک چهارم فضا را برای خود SSD خالی نگه دارید تا بتوانید خود را حفظ کند. بنابراین نتیجه است که 120 گیگابایت در نگاه اول زیاد به نظ برسد اما احتمالا اگر از عهده اش برمیایید بهتر است ظرفیت های بزرگ تری را نیز در نظر بگیریم. بخصوص اگر مقدار چیزهایی در آن قرار می دهید یا قرار خواهید داد را به صورت چکشی وارد آن کنید.

   ذخیره سازی برای فایل های بزرگ مانند فایل های متنی، تصویری، صوتی و ویدئویی می تواند بیشتر روی هارد HDD ذخیره شود. فضای ذخیره سازی روی SSD دقیق تر و گران تر از HDD است پس در نتیجه به فکر راه های بهتری برای استفاده کردن از این فضا باشید. و همچنین ذخیره کردن همه ی فایل هایتان روی آن به سرعت فضای ذخیره سازی SSD را اشغال خواهد کرد. به علاوه عکس ها، نامه ها، موسیقی و فیلم های شما نیاز نیست کاملا سرعت لود بالایی داشته باشند. بنابراین با ذخیره کردن آن ها در HDD همچنان عملکرد خوبی را خواهند داشت.

   هارد HDD چیست؟

   HDD مخفف Hard Disk Drive است - به عبارت دیگر، چیزی که احتمالاً با شنیدن کلمات Hard Drive به آن فکر می کنید. یک هارد درایو سنتی است که اجزاء متحرک مکانیکی دارد و داده ها را بر روی دیسک گردان ذخیره می کند. یک هارد دیسک سنتی دارای اجزای مکانیکی متحرک است و داده‌ها را روی یک دیسک در حال چرخش ذخیره می‌کند و یک هد خواندن/نوشتن را در سراسر آن برای دسترسی به داده‌ها به جلو و عقب حرکت می‌کند.

   آنها در دو فرم رایج موجود هستند: 2.5 اینچ (مورد استفاده در لپ تاپ ها) و 3.5 اینچ (برای رایانه های رومیزی استفاده می شود).

   دوربین مداربسته، خرید دوربین مداربسته، قیمت دوربین مداربسته

   یک هارد درایو داخلی

   هارد درایو در مقابل SSD : یک کامپیوتر بدون هارد درایو می تواند کار کند؟

   آن یک سوال کاملا اساسی است-اما ارزش آن را دارد که دوباره به عنوان یادآوری اهمیت یک هارد دیسک برای کل تجربه کامپیوتری پاسخ داده شود. بدون هارد دیسک کامپیوتر همچنان می تواند روشن شود. اما به عنوان یادآوری اینکه یک هارد دیسک برای کل تجربه کامپیوتر چقدر مهم است، ارزش پاسخگویی مجدد را دارد! بدون هارد دیسک، کامپیوتر همچنان می تواند روشن شود – اما نه چیز دیگری.

   با این حال، اگر BIOS به درستی پیکربندی شده باشد، سایر دستگاه های موجود در دنباله بوت نیز می توانند برای فایل های بوت بررسی شوند.

   برای مثال، اگر یک USB در دنباله راه‌اندازی بایوس شما فهرست شده باشد، می‌توانید یک سیستم عامل را بدون هارد دیسک از طریق آن بوت کنید. با این حال، این ایده آل نیست. هارد دیسک بسیار ضروری است!


   مقاله قبلی: راه حل های سریع فناوری های خانه در سال 1401

   مقاله بعدی: دوربین های مداربسته برای صنعت

    

   مدیر ۱۴۰۱/۰۲/۱۹

   عنوان جزئیات خبر

   توسط ادمین تاریخ

   Text

   نظرات

   پیام خود را بگذارید