استاندارد ONVIF چیست؟

    استاندارد ONVIF چیست؟

   ONVIF کوتاه شده ی عبارت Open Network Interface Forum به معنای انجمن رابط شبکه باز می باشد و کسانی که در حوزه ی دوربین های مداربسته کار میکنند احتمالا نام این استاندارد برایشان آشنا است. امروزه در بیشتر دوربین های مداربسته ip  و سایر تجهیزات شبکه این پروتکل وجود دارد. بنابراین یادگیری آن به امر لازم و مهم برای فعالان این حوزه تبدیل شده است. در واقع هدف اصلی از این استاندارد بستر سازی برای ارتباط بین تجهیزات حفاظتی مختلف شبکه، شرایط استفاده مشترک و غیر انحصاری در استفاده از تجهیزات شبکه بدون توجه به نوع برند و همینطور دسترسی همه ی شرکت ها و تولید کنندگان به فناوری ارتباطی ONVIF می باشد. درگام بعد نیز ایجاد پایداری با استانداردهای دیگر مانند RTP / RTSP برای جریان است.

   خرید دوربین مداربسته-دوربین مداربسته- قیمت دوربین مداربسته

   آنچه در ادامه این مقاله می خوانید:

   تاریخ پیدایش استاندارد ONVIF

   ONVIF در مقابل PSIA

   وظایف استاندارد ONVIF

   مزایا استاندارد ONVIF


   تاریخ پیدایش استاندارد ONVIF

   پیش از پدید آمدن این استاندارد دوربین ها و تجهیزات ضبط کننده تولید شده توسط شرکت های مختلف نمی توانستند با یکدیگر ارتباط داشته باشند بنابراین مشتریان مجبور بودند از محصولات یک شرکت به بطور انحصاری استفاده نمایند. ناگفته نماند در سال 2008 شرکت های Bosch، Sony و Axis راه حلی را برای ارتباط دادن تجهیزات تولیدی شرکت های مختلف ارائه کردند که در قالب استاندارد پروتکلی ONVIF تدوین گشت. در حالیکه امروزه 500 عضو و 5000 محصول سازگار با این استاندارد وجود دارد که میتواند شامل: تولید کنندگان، توسعه دهندگان نرم افزار، مشاوران، فروشندگان سیستم، کاربران نهایی و دیگر گروه های ذی‌نفعی هستند که مایلند در فعالیت‌های استاندارد ONVIF نامحدود مشارکت فعال داشته باشند.

   بیش تر مطالعه کنید: مفاهیم دوربین مداربسته تحت شبکه

   ONVIF در مقابل PSIA

   استاندارد PSIA کوتاه شده ی Physical Security Interoperability Aliance  به معنای پیمان همکاری امنیت فیزیکی است در سال 2008 به منظور ایجاد رابط هایی استاندارد برای سخت افزار ها و نرم افزاری طراحی شدند. این استاندارد نیز همانند ONVIF به دنبال ایجاد قابلیت سازگاری در بین سیستم های مختلف تحت شبکه می باشد مشکل PSIA این است که عمومیت پایینی دارد و تنها در حدود50 شرکت تولید کننده سیستم های دوربین مداربسته از جمله: Honey Well ،Tyco، United Technologhies، Milestone، Allegion، IBM، Hikvision، GE،  سیسکو و... از این استاندارد تبعیت می کنند

   دوربین مداربسته، خرید دوربین مداربسته، قیمت دوربین مداربسته

   وظایف استاندارد ONVIF

   از وظایف مورد انتظار از استاندارد ONVIF می توان به قابلیت پشتیبانی از استاندارد H.265 و ارائه ی اطلاعات متا دیتای(ارائه مشخصات فایل) ویدئویی پیشرفته را در کنار تحلیل شرایط و تشخیص حرکت(Motion Detection) و صوت را نام ببریم.

   مزایا استاندارد ONVIF

   برجسته ترین مزیت این استاندارد فراهم آوردن امکان برقراری ارتباط بین تجهیزات از سازنده های مختلف و نصب و راه اندازی نرم افزار های مدیریت ویدئو است به این واسطه دیگر کاربر مجبور نیست به طور انحصاری از محصولات یک سازنده استفاده نماید زیرا که این استاندارد با 5000 محصول تولیدی کمپانی های مطرح دنیا سازگار است استاندارد سازی با پروتکل ONVIF باعث شده است که دغدغه ی اصلی این حوزه که ارتباط دوربین های با پروتکل های مختلف است را مرتفع نماید بدین ترتیب باعث تسهیل درتعمیر و نگهداری  و توسعه ی سیستم های دوربین مداربسته شده است. از دیگر مزایای آن بهبود و توسعه ی مداوم پروتکل در نسخه های جدیدتر و پشتیبانی مناسب و قابل قبول می باشد.

   معایب استاندارد ONVIF

   این پروتکل با وجود مزیت های ارزنده ای که دارد معایبی نیز دارد از جمله میتوان به عدم پشتیبانی از کد H.265 و عدم سازگاری با برخی قابلیت های تجزیه و تحلیل ویدئو را نام ببریم و همچنین سازگار نبودن برخی از دستگاه ها با پروتکل ONVIF در کنار عدم ادغام کامل پروتکل ها را نام برد.

   از دیگر ایرادات میتوان یکسان نبودن کیفیت اجرای پروتکل ONVIF توسط تولیدکنندگان مختلف را نام برد.

   پروفایل های استاندارد ONVIF

   استاندارد ONVIF جهت ایجاد سازگاری با دستگاه های مختلف هر محصول استاندارد برای کارایی درست باید از یکی از پروفایل ها بهره ببرد در ادامه به تشریح و توضیح میپردازیم:

   پروفایل S:

   در این پروفایل ویژگی های مشترک بین دوربین های مداربسته IP مد نظر است که شامل موارد نرم افزاری زیر می شود:

   1-ایجاد صدا و تصویر

   2-کنترل PTZ(Pan Tilt Zoom)

   3-استفاده از متا دیتا(Meta Data)

   4-مورد استفاده در ورودی های عملکرد هشدار و خروجی های ایستگاه تقویت کننده

   پروفایل C:

   از ادغام سیستم های کنترل تردد و دوربین های مداربسته تحت شبکه پشتیبانی می کند امکان ارتباط بین سیستم های و سیستم های ویدئویی را ممکن می سازد و دارای قابلیت های زیر است:

   -تنظیمات اطلاعات سایت

   -مدیریت هشدار و رویداد همچنین کنترل دسترسی

   پرو فایل G:

   پروفایل های G از عملکردهای موجود در ضبط و جستجوی تصاویر ویدئویی صدا و تجهیزات متا دیتا در تجهیزات شبکه را پشتیبانی می کند و شامل موارد زیر است:

   -بهینه سازی ارتباط بین تصاویر آنلاین و تصاویر ضبط شده

   -باز پخش صدا و تصویر و جستجو میان تصاویر ضبط شده

   -تغییر عملیات ضبط و پارامترهای آن

   پروفایل A:

   این پروفایل مخصوص دستگاه هایی است که دارای سیستم الکترونیکی کنترل دسترسی هستند و دارای مشخصات بازیابی اطلاعات و پیکربندی سطح دسترسی است.

   پروفایل Q:

   این پروفایل مخصوص سیستم های ویدئویی IP مانند: دوربین مداربسته، سوئیچ ، مانیتور و... است. . اهداف زیر را دنبال می کند:

   -آسان سازی ارتباط دستگاه ها با یکدیگر و نیز جستجوی آسان تجهیزات

   -راه اندازی و تنظیم تجهیزات توام با یکپارچه سازی داده ها و Privacy

   پروفایل T:

   جدیدترین پروفایل است که در سال 2017  ایجاد شد و هنوز قابلیت اطمینان خوبی ندارد اما امکان پشتیبانی از موارد زیر را دارد:

   -استاندارد H.265و متادیتا ویدیویی پیشرفته

   -تحلیل شرایط و تشخیص حرکت

   -ورودی‌های دیجیتال و خروجی های رله

   مشکلات اجرایی ONVIF چیست؟

   غالب محصولات حفاظتی با این استاندارد مطابقت دارند اما در برخی موارد مشکلاتی مثل پیدا  نشدن دوربین های مداربسته تحت شبکه توسط دستگاه nvr از سوی نصاب ها و کاربران یا عمل نکردن قابلیت هایی مانند تشخیص حرکت مشاهد می شود.

   علت چیست؟

   در مواجه با این مشکل در مرحله نخست باید از بررسی شود آیا دستگاهی که نصب کرده ایم با استاندارد ONVIF همخوانی دارد یا خیر، برای فهمیدن میتوان علامت این استاندارد را در محصول موردنظر جستجو کنیم یا اینکه به لیست محصولات شرکت مورد نظر مراجعه می نماییم و از پشتیبانی و سازگاری دستگاه از این استاندارد اطمینان حاصل می نماییم.

   توجه شود تنها پشتیبانی از استاندارد ONVIF کافی نیست و حتما باید عضو یکی از پروفایل هایی که در ادامه آورده شده اند نیز باشد گفتنی است محصولات تحت شبکه موردنظر حتما باید با یکی از پروفایل های نیز سازگاری داشته باشند امکان اینکه دستگاه ONVIF باشد اما با یکی از پروفایل ها سازگاری نداشته باشد وجود ندارد. ممکن است گاهی دستگاه انتقال تصویر با یک پروفایل را بدرستی انجام دهد اما در برخی ویژگی ها مانند تشخیص حرکت عملکرد درستی نداشته باشد.

   دلیل این مشکل را میتوان در خطاهای مربوط به خود استاندارد ONVIF یا اینکه به کارگیری ترکیب استاندارد ONVIF و پروفایل اشتباه جستجو نمود. جامعه ی کاری استاندارد ONVIF در حال روی این استاندارد می باشند تا ایرادات موجود در پروتکل را در نسخه های جدید برطرف کرده تا دستگاه های تحت شبکه ی مورد نظر عملکرد دقیقی داشته باشند و رضایت کاربران را بدست بیاورند.

   استاندارد ONVIF در چه برندهایی استفاده می شوند؟

   در حال حاضر برندهای مختلفی ازجمله: داهوا، هایک ویژن، تیاندی، مکسرون، آلباترون سازگاری بیشتری دارند اما به طور کلی تمام برندها دنبال اجرا کردن این استاندارد جهانی برروی محصولات خودشون هستند اما توصیه فروشگاه اینترنتی هامین به همکاران و مشتریان این است پیش از اقدام به خرید حتما از قابلیت عملکردی دستگاه مورد نظر اطمینان حاصل نمایند.

   بیش تر مطالعه کنید: مقاله خبری داهوا HD-CVI TEN

   قابلیت ارتقاء

   دوربین های مداربسته آنالوگ می توانند با سیستم های ONVIF با بهره گیری از یک رمزگشای مطابق با ONVIF ترکیب شود، یا دوربین های مداربسته آنالوگ را با دوربین های مداربسته سازگار با ONVIF که خروجی آنالوگ دارند جایگزین شود افزودن یک دوربین ONVIF به مثابه اضافه کردن یک کامپیوتر جدید می باشد، که فقط اتصال با یک پورت LAN را دارد.

   کلام آخر

   با وجود اینکه پیش از استاندارد ONVIF نیز استاندارد های نظیر PSIA معرفی شده بودند اما نتوانستند به این شکل پشتیبانی از تجهیزات شبکه را انجام دهند و ملاکی برای خرید دوربین های مداربسته در سطح جهان همه گیر شوند.


   آنچه در مقالات دیگر هامین می خوانید:

   چگونه یک دوربین مداربسته مناسب انتخاب کنیم؟

   21 مشخصه مهم در دوربین های مداربسته

   دوربین های مداربسته پلاک خوان

   اجزاء دوربین های مداربسته

   PoE چیست؟

   انواع نمایشگر در دوربین های مداربسته

   امنیت سایبری

    

   مدیر ۱۴۰۱/۱۰/۰۴

   عنوان جزئیات خبر

   توسط ادمین تاریخ

   Text

   نظرات

   پیام خود را بگذارید