آشنایی با دوربین مداربسته-آن چیزهایی که همه باید در مورد دوربین مداربسته بدانند!😊

   چگونه در کنار آشنایی با دوربین مداربسته از آنها جهت افزایش امنیت استفاده کنیم؟

   در مقاله آشنایی با دوربین های مداربسته اطلاعات کاملی را کسب نمایید.

   ما فکر می‌کنیم که آشنایی با دوربین های مداربسته و به کاربردن  آن‌ها بهترین راه برای ایجاد امنیت در منازل و محیط‌های مختلف  هستند. آنها فارغ از تعهد به نظارت بر امنیت، پنجره‌ای به اتفاقات اطراف منطقه مورد نظر می‌دهند. ما این راهنما را نگارش کرده‌ایم، تا به شما کمک کنیم از این طریق مشخصات و ویژگی‌های رایج، عمومی و پرکاربرد را پیش از خرید دوربین مداربسته  موردنظر خود بیاموزید.

   با ما همراه باشید! 😊

    

   آنچه در ادامه این مقاله مطالعه خواهید کرد:

   آشنایی با انواع دوربین های مدار بسته

   مشخصه های مهم دوربین  مداربسته

   نصب دوربین مدار بسته

   دستگاه DVR و NVR

   کلام پایانی

    

   آشنایی با انواع دوربین های مداربسته

   محصولات دوربین‌ مداربسته بسیار متنوع است اما بطور کلی به دو دسته ی داخلی(indoor) و بیرونی(outsoor) تقسیم بندی میشوند، در این مقاله که  به منظور آشنایی با دوربین های مداربسته را در دسته بندی های گوناگونی از جمله: جنس بدنه، نوع تکنولوژی، کیفیت، دید در شب،نوع لنز و از نظر برند میتوان جای داد.

    

   آشنایی با انواع دوربین های مداربسته

    

   به این نکته نیز توجه شود که از اکثر انواع به جای یکدیگر نیز میتوانید استفاده کنید دوربین‌های فضای باز به همان خوبی در داخل خانه هم کار می‌کنند. دانستن هدف اصلی و نام‌های مختلف هر نوع برای انتخاب کمک می‌کند. ما همچنین پیوندهایی را به بررسی های مختلف دوربین به عنوان نمونه هایی از آنچه در حالت کلی در هر نوع انتظار می رود را اضافه کردیم.

    

   دسته بندی براساس محیط نصب دوربین:

    

   الف) دوربین مداربسته فضای داخلی

   پس از آشنایی با سیستم دوربین های مداربسته خواهید دانست که، دوربین‌های فضای داخلی معمولی وقتی که بالای پریز برق روی دیوار یا قفسه بلند قرار می گیرد، خوب کار می کند.

    

   اگر به کابل‌های برق که انگشتان کنجکاو را جذب می‌کنند یا دکور شما را به هم می‌ریزند اهمیت می‌دهید، به راحتی می‌توانید آنها را پشت مبلمان بلند و آویزهای دیواری پنهان کنید. اکثر کابل های برق سفید هستند بنابراین با دیوارها ترکیب می شوند.

    

   قرار دادن دوربین‌های دید ثابت در گوشه یا باریک‌ترین سمت اتاق، میدان دید را تا زمانی که موانع دیگری وجود نداشته باشد، به حداکثر می‌رساند. ب.اسطه آشنایی با سیستم دوربین اسپید دام  (PTZ) خواهید دانست که روی دیوار یا سقف در اتاق‌های بزرگ که یک خط دید واضح برای سوژه‌هایی که می‌خواهید نظارت کنید، این مدل‌ها بهترین عملکرد را دارند.

    

   ب) دوربین مداربسته فضای بیرونی

   آشنایی با انواع دوربین های مداربسته فضای باز، به شما کمک می‌کند تا اگر سیم برق وجود دارد، مراقب نزدیک ترین پریز برق (داخل و بیرون) باشید.

    

   دوربین‌هایی با میدان دید وسیع در جلو و پشت خانه شما به خوبی کار می‌کنند، اما سعی کنید میزان دید آن‌ها را در املاک همسایه به حداقل برسانید. (معمولاً انعطاف پذیری بیشتری برای ضبط خیابان های عمومی در کنار خانه شما وجود دارد.).

    

    بوسیله آشنایی با انواع دوربین‌ مداربسته فضای باز می‌دانید که در برابر آب و هوا مقاوم هستند، اما بهتر است آن‌ها را زیر لبه‌ای قرار دهید تا لنز را از خاک و قطرات آبی که باران و برف می‌توانند از خود به جای بگذارند پاک نگه دارند.

    

   دوربین‌های فضای باز زمانی بهترین عملکرد را دارند که آفتاب مستقیم وجود نداشته باشد، که می‌تواند باعث گرم شدن بیش از حد یا تابش خیره کننده در ساعات خاصی از روز شود.

    

   دسته بندی براساس نوع تکنولوژی به کار رفته:

    

   بر اساس نوع تکنولوژی به کار رفته به دو دسته کلی آنالوگ و تحت شبکه تقسیم بندی می‌شوند، تفاوت دوربین مداربسته آنالوگ و تحت شبکه در این است که دوربین IP می‌تواند بی سیم و یا با سیم به اینترنت متصل گردد و شما با استفاده از وب سایت یا اپلیکیشن فیدهای ویدئویی را به صورت زنده تماشا کنید. در حالیکه نوع آنالوگ به اینترنت متصل نمی‌گردد. و هرگز نمی‌توانید به صورت زنده به فیدهای ویدئویی دسترسی داشته باشید. و در محل نصب سیستم قابلیت مشاهده را دارند. به علاوه این دوربین های همیشه با سیم هستند و نمیتوانید از طریق وب سایت یا اپلیکیشن کنترلی روی آنها داشته باشید.

    

   مشخصه های مهم دوربین  مداربسته

   قبل از اینکه درباره مشخصه‌های مهم این تجهیزات صحبت کنیم، لازم است آشنایی با دوربین های مداربسته از اجزا اساسی آن آغاز کنیم.

    

   که به ترتیب از یک دوربین، تعدادی کابل، مانیتور، دستگاه ضبط، منبع تغذیه و … تشکیل شده است که با همکاری یکدیگر منجر به ثبت و ضبط تصاویر از مکان های مورد نظر می گردند.

    

    مشخصات و ویژگی های بسیاری را برای خرید دوربین های مداربسته می‌توان ملاک قرار داد. اما مشخصات مهمی را که در بین آن‌ها مشترک است را در مقاله زیر توضیح داده‌ایم. 

   بیش‌تر مطالعه نمائید: 21 مشخصه مهم در دوربین مداربسته

    

   تصاویر در یک مدار بسته که در واقع همان دوربین ها می باشند به دستگاه ضبط که  بسته به نوع دوربین می تواند DVR یا NVR باشد فرستاده شده و در مانیتور نمایش داده می شوند.

    

   1-دید در شب (Night Vision)

   اگر به طور موردی به بررسی و آشنایی با انواع دوربین های مداربسته بپردازید می‌فهمید که قابلیت دید در شب مادون قرمز در اکثر دوربین های مدار بسته وجود دارد، اما کیفیت اغلب به حسگر تصویر دوربین بستگی دارد.

    

    ویدئوهای شبانه مادون قرمز معمولاً دارای جزئیات کمتری نسبت به ویدئوهای روز هستند که مهم‌ترین آن کمبود رنگ است.

    

   یافتن دوربین هایی با فیلم مادون قرمز رنگی یا نورافکنی که امکان فیلم های رنگارنگ را فراهم می کند، به طور فزاینده ای رایج است.

   مطالعه بیشتر: اگر قصد خرید دوربین مداربسته دید در شب را دارید، این مقاله را از دست ندهید!؟

    

   2-وضوح تصویر (Resolution)

   تعاریف گوناگونی برای رزولوشن تصویر دوربین مداربسته بیان شده است، رزولوشن روشی برای اندازه گیری اندازه تصویر در دوربین مداربسته است.

    

   تصاویر با ابعاد کوچک تر، رزولوشن کمتر و تصاویر با ابعاد بزرگ تر، رزولوشن بیشتر یا کیفیت بیشتری دارند. مفهوم رزولوشن به همین سادگی می باشد.

    

   هر چه اندازه ( ابعاد تصویر ) و کیفیت تصویر ثبت شده بیشتر باشد، رزولوشن آن بیشتر خواهد بود. اندازه گیری رزولوشن تصویر دوربین مدار بسته در تکنولوژی های مختلف متفاوت خواهند بود.

    

   رزولوشن در دوربین های مداربسته آنالوگ، با شاخص TV Line و رزولوشن در دوربین های تکنولوژی های جدید تر، با شاخص Pixel شناخته می شود.

    

   3-گستردگی میدان دید

   در روند آشنایی با دوربین های مداربسته می توان گفت زاویه دید گسترده از ویژگی های دوربین مدار بسته خوب است. این نوع از دوربین ها لنزهایی برای ثبت تصاویر 180 یا 360 درجه از محیط را دارند.

    

   یک دوربین مدار بسته 180 درجه، برای پارکینگ ساختمان ها مناسب است و می تواند به جای 4 دوربین آنالوگ کاربرد داشته باشد.

    

   دوربین مدار بسته ای که زاویه دید گسترده دارد قیمت بیشتری نیز دارد، ولی این نکته را در نظر داشته باشید که این دوربین جایگزین چند دوربین مدار بسته معمولی می شود و هزینه نصب و نگهداری یک دوربین کمتر از چند دوربین است. وضوح تصویر این دوربین ها نیز بالا است.

    

   4-کنترل کردن دوربین از راه دور

   یکی از ویژگی های دوربین مداربسته خوب داشتن قابلیت کنترل از راه دور است. شما می توانید با استفاده از اینترنت و اپلیکیشن موبایل، دوربین مدار بسته را از راه دور کنترل کنید.

    

   و تصاویر ضبط شده را از هر مکانی تماشا کنید. با استفاده از این ویژگی می توانید رفت و آمد بچه ها و کارگران خانه را بررسی کنید.

    

    5-تشخیص حرکت (Motion Detection) 

   فیلم‌های امنیتی حافظه زیادی را اشغال می‌کنند، بنابراین اکثر دوربین‌های بی‌سیم به‌جای فیلمبرداری مداوم، کلیپ‌های ویدیویی کوتاه را انتخاب می‌کنند.

    

   به این ترتیب، نکات برجسته روز دوربین را به شما نشان می‌دهد و شما را از مرتب‌سازی دستی ویدیوهای طولانی و خالی نجات می‌دهد. می‌توانید حساسیت تشخیص حرکت را در اکثر دوربین‌ها تنظیم کنید تا اعلان‌ها مدام شما را قطع نکنند.

    

   اما بسیاری از دوربین ها از مناطق حرکتی نیز برای محدود کردن مکان هایی که دوربین به دنبال حرکت است استفاده می کنند. حتی معمول است که دوربین ها از طریق تشخیص شخص، حیوان، وسیله نقلیه، صدا و بسته به شما از رویدادهای خاص هشدار دهند.

    

   6-داشتن میکرفون و ضبط صدا

   پس از آشنایی با سیستم دوربین های مداربسته ای که در سال‌های وارد بازار شده‌اند که دارای سیستم صوتی و میکروفون هستند خواهید فهمید که به طریق آن علاوه بر تصویر به لحاظ صوتی نیز میتوان  پایش منطقه مورد نظر را انجام داد. این قابلیت ممکن است در نظر برخی افراد غیرضروری و تجملاتی به نظر برسد اما در مکان هایی بسیار کارایی خوبی دارد.

    

   7-انعطاف پذیری عملکرد

   در حالت معمول یک دوربین ثابت فقط می تواند از یک نقطه تصویر برداری انجام دهد اما دوربین های نیز وجود دارند که قابلیت بزرگ نمایی، گردش و چرخش را دارند که به این دوربین ها، دوربین PTZ گفته می شود.که انتخاب از بین این دو مدل بستگی به هدف شما از آشنایی سیستم دوربین مداربسته و نصب آن دارد.

    

   اگر فضایی که قصد نظارت بر آن را دارید فضای کوچکی باشد، دوربین ثابت مناسب است. در مقابل اگر می خواهید یک منطقه بزرگ تر را زیر نظر بگیرید، دوربین PTZ مناسب تر خواهد بود. هر چند که قیمت این دوربین ها از دوربین های ثابت بیشتر است، در شرایطی بسته به موقعیت نصب دوربین های PTZ ممکن است بتواند کار چند دوربین ثابت را انجام دهد.

    

   8-قیمت مناسب

   بعد از آشنایی با انواع دوربین های مداربسته اقدام به خرید دوربین مدار بسته نفرمائید حتما هدف از خرید و جایی که میخواهید نصب کنبد را مشخص کنید. در واقع هدف ما از خرید، نوع دوربین و ویژگی های مورد نیاز را تعیین می کند. در نتیجه پیشنهاد می کنیم قبل از خرید در مورد آن تحقیق کنید و با کارشناس و نصاب‌های این حوزه در مورد آن مشورت کنید تا دوربینی با ویژگی های متناسب با قیمت مناسب را انتخاب کنید.

    

   نصب دوربین مداربسته

   نوع دوربین مدار بسته بسیار به جایی که می توانید آن را نصب کنید تأثیر می گذارد، بنابراین خوب است قبل از خرید در مورد نقاط نصب احتمالی فکر کنید. سیستم های نظارت چند دوربینی برای ضبط و مدیریت آسان فیلم، چندین دوربین سیمی را به یک NVR یا DVR متصل می کنند. این دوربین‌ها از کابل‌های ویدئویی یا اترنت برای اتصال به دستگاه dvr استفاده می‌کنند، مگر اینکه برای مدل‌های بدون سیم هزینه اضافی کنید، که زمان نصب و پیچیدگی را افزایش می‌دهد. برای نصب دوربین های مداربسته بهتر است به متخصصین این کار مراجعه کنید.

    

   دستگاه DVR  و NVR

   عکس جهت آشنایی و نمایش دهنده ی DVR است

    

   دستگاه  dvr و دستگاه‌ vrn انواعی از سیستم‌های ضبط ویدئویی هستند که برای دوربین‌های امنیتی استفاده می‌شوند. در واقع، هر دو سیستم به یک هدف عمل می کنند: آنها فیلم های ویدئویی ارسال شده از دوربین ها را می گیرند و تصاویر را ذخیره می کنند تا بتوانید بعداً آن را پخش کنید.

    

   کلام پایانی

   زیاد درگیر دوربین‌های اسپید دام  (PTZ) نشوید. آنها عالی هستند، اما به قطعات متحرک بیشتری نیاز دارند، در ناحیه دید محدود هستند، حتی با توانایی حرکت، و واقعاً فقط با یک افسر امنیتی که پشت میز نشسته است و فیدهای ویدیویی را تماشا می کند و دوربین ها مداربسته را دستکاری می کند، بهترین کار را دارند.

    

   در عوض، با دوربین های ثابت و زاویه باز که در مکان های استراتژیک تنظیم شده اند، برای مشاهده یک منطقه بزرگ استفاده کنید. اگر بخواهید، می توانید یک دوربین PTZ برای کار با زاویه باز تنظیم کنید. در این حالت، از طریق نرم افزار خود، می توانید دو سیستم دوربین را به هم گره بزنید تا اگر زاویه باز، حرکت را در یک ربع مشخص شده تشخیص دهد، PTZ از قابلیت های حرکتی خود برای چرخش و زوم استفاده می کند تا منطقه خاص را برای مقدار ثبت کند.

    

   زمانی را که مشخص می کنید و سپس نمای عادی آن را از سر می گیرید. به این ترتیب، نرم افزار شما افسر امنیتی شما است که مراقب همه چیز است و در صورت نیاز به رویدادها توجه می کند.


    

   نکاتی برای نصب موثر دوربین مداربسته

   1-دوربین ها را به طور مناسب برای منطقه مشاهده قرار دهید.

    

   2-مشابه نکته بالا، همیشه دوربین ها را در جایی قرار دهید که بتوانند فضایی را که می خواهید بررسی کنید، مشاهده کنند. برای مثال، قرار دادن آنها در گوشه های ساختمان شما ممکن است نقاط کور ایجاد کند و دید دوربین های شما را محدود کند.

    

   3-نورپردازی خود را در نظر بگیرید.

    

   4-اطمینان حاصل کنید که ناحیه ای که تحت نظارت قرار می گیرد دارای نور ثابت و کافی برای دوربین باشد تا بتواند جزئیات شناسایی مانند ویژگی های صورت را تشخیص دهد. در مواردی که نور کافی ندارید، از دوربین مداربسته با قابلیت دید در شب استفاده کنید.

    

   5-کابل های خود را محافظت یا پنهان کنید.

    

   6-کابل های به راحتی در دسترس را در معرض دید قرار ندهید زیرا به راحتی می توانند جدا شوند. یک نصب کننده دوربین امنیتی حرفه ای کابل را در مجرای مخفی پنهان می کند و از آن محافظت می کند یا حداقل دسترسی به آن را دشوارتر می کند.

    

   7-از دوربین های مداربسته متناسب با کاربرد استفاده کنید.

    

   بیشتر مطالعه نمائید: اجزای دوربین مداربسته

    


    

   مطالب مرتبط

   اکثر افراد گمان میکنند با یکبار  می توانند تمام نیازهای خود را اعم از تشخیص پلاک، تشخیص چهره و نظارت را انجام داد اما باید گفت این تصور کاملا اشتباه است و هر نوع از دوربین قابلیت ها و کاربردهای مخصوص خود را دارد. دوربین های نظارتی برعکس دوربین های مداربسته پلاک خوان برای کاربرد در شرایط نوری مختلف با زاویه باز عملکرد خوبی دارند و بخاطر زاویه ی بازی که دارند در ثبت و نمایش جزئیات حروف و اعداد موجود در پلاک عملکرد قابل قبولی ندارد.

    

    

    

   در مقاله لینک زیر به 8 مورد از نکات مهمی می‌پردازیم که، برای استفاده بیشتر از قابلیت‌ها و بهبود کلی سیستم امنیتی دوربین مداربسته می تواند کمک کننده باشد.

    

    

   دوربین های مداربسته ip که به نام دوربین مداربسته تحت شبکه تجهیزاتی هستند که نظارت تصویری دیجیتال را با ارسال و دریافت تصاویر ویدئویی از طریق اینترنت یا شبکه محلی (LAN) فراهم می کنند. دوربین مداربسته IP از طریق WiFi یا کابل Power over Ethernet (PoE) به یک شبکه متصل می شوند. 

    

    

   در محتوای لیتک زیر به بررسی اجمالی بهترین برند دوربین مدار بسته پرداخته ایم. اگر قصد خرید دوربین های مدار بسته را داشتید، حتما به ایم مطلب نیز مراجعه بفرمائید.

    

    

    

   مدیر ۱۴۰۱/۱۰/۱۸

   عنوان جزئیات خبر

   توسط ادمین تاریخ

   Text

   نظرات

   پیام خود را بگذارید